+380 (96) 805-23-92
Агролюкс - інтернет магазин товарів народного вжитку

ГРУШЕВА МЕДЯНИЦЯ — МЕТОДІ ПОТРОТБІ ТА ЗАХИСТУ

ГРУШЕВА МЕДЯНИЦЯ — МЕТОДІ ПОТРОТБІ ТА ЗАХИСТУ
ГРУШЕВА МЕДЯНИЦЯ — МЕТОДІ ПОТРОТБІ ТА ЗАХИСТУ
Грушева медяниця, вона ж грушева листоблішка бере свої витоки з Європи та Азії. На даний момент цей вид є найлютішим ворогом садівників Західної Європи та поширений повсюдно. Європейське походження обумовлює більш високу активність при низьких температурах, ніж у комах, що емігрували із Заходу, але кращим для медяниці все ж таки є тепла пора року.
ОПИС
Грушева медяниця - маленька комаха довжиною 2,5 - 3 мм. Залежно від сезону має різне забарвлення тіла. Взимку - темно-коричневе, влітку - жовто-жовтогаряче. На тілі присутні явно виражені темні поперечні смуги. На спинці розташовані 2 пари крил, задні кінцівки адаптовані до стрибків.
Завдяки такій будові грушева листоблішка здатна до активного переміщення рослиною, а також міграції з одного дерева на інше шляхом перельоту або перестрибування, залежно від відстані, яку необхідно подолати.
Фітофаг віддає перевагу молодим грушевим деревам. Шкідливість на личинкових стадіях і стадії імаго. Живиться клітинним соком рослини, при цьому майже без розбору уражує бруньки дерев, квіти, листя і плоди.
Специфіка харчування грушевої медяниці порушує нормальні процеси життєдіяльності рослини, що призводить до погіршення здібностей до фотосинтезу та як наслідок відмирання тканин (листя, квітки, бруньки, плоди).
Комаха виділяє липку рідину схожу на патоку, так звану падь або медяну росу, таким чином позбавляючись зайвого цукру, отриманого з рослини. Ця падь створює оптимальні умови для розвитку сажистого грибка, а також приваблює мурах, які вживають її в їжу. Існує теорія, що мурахи допомагають листоблішкам, так само як і попелиці, пережити зимівлю. У такий спосіб зберігаючи джерело живлення.
ЖИТТЄВИЙ ЦИКЛ
Життєвий цикл грушевої медяниці, починається з зимівлі. Зимівля листоблішки починається наприкінці осені - жовтень, листопад. Залежно від кліматичних умов, зимують особини в тріщинах дерев та під корою. Здатні до зимівлі на стадії імаго. Діапауза завершується навесні. Комаха потребує енергії і при +2-3С медяниці вже починають активно харчуватися, при 5-7С спарюватись, а при 9-11С відкладати яйця.
Тривалість життя самки становить 30-40 днів, самці гинуть відразу після спарювання. За своє життя самка грушевої листоблішки відкладає 300-800 яєць з інтервалами 5-7 днів.
Перша стадія розвитку – це яйце. Яйце грушевої медяниці розвивається протягом 6-20 днів, залежно від температури повітря. Якщо говорити просто, то чим тепліше, тим швидше. Яйце має еліптичну форму, довжину близько 0,3 мм і білий колір, який у процесі розвитку перетворюється на жовтий.
Наступна стадія - це німфа, яка проходить кілька линьок перед тим, як перетворитися на дорослу особину. Німфа грушевої медяниці в процесі зростання набуває темнішого забарвлення, від жовтого до коричневого. До третьої линьки починається формування крил.
Остання стадія – імаго. Повний цикл перетворення з яйця на імаго становить 20-60 днів залежно від кліматичних умов.
ШКОДА, ЩО ЗАВДАЄТЬСЯ
Маючи ротовий апарат колючо-сисного типу, проколює тканини рослини та вживає в їжу її соки. Це призводить до порушення фотосинтезу та транспірації. Живуть колоніальним строєм, що збільшує обсяг ураження рослини та призводить до зниження врожаю.
У процесі життєдіяльності виділяють медяну росу, яка є оптимальним середовищем для розвитку грибкових захворювань, серед яких сажистий грибок. Липкі виділення приваблюють мурах, які у свою чергу є переносниками попелиць, що збільшує обсяг проблеми.
СПОСОБИ ВИЯВЛЕННЯ
Грушева листоблішка провокує гальмування розвитку листя. Квітки рослини починають буріти і відмирати. Якщо дерево вже уражене медяницею, плоди матимуть явно виражену деформацію. На листі утворюється липка субстанція. Листя може почорніти причиною чого буде грибок, але першопричиною - медяниця. Масова навала мурах або попелиці також служить сигналом про наявність листоблішки.
ЗАХОДИ БОРОТЬБИ
Існує досить багато різних інсектицидів, покликаних перемогти грушеву медяницю. Але враховуючи здатність комахи до активного пересування варто замислитися, скільки дерев необхідно обробити і як це позначиться на якості та користі врожаю.
Природа давно вже подбала про те, щоб у всіх процесах існував баланс. В агрономії це зараз називають біологічними засобами захисту. На даний момент серед природних ворогів листоблішки можна виділити хижого клопа Антокоріс Немораліс, який полює з ранньої весни до пізньої осені, що максимально відповідає життєвому циклу медяниць. Принагідно із задоволенням харчується попелицею та яйцями плодових кліщів. Також корисні жуки сімейства сонечок - Дельфастус Каталіна і Криптолемус Монтезьєрі, які попутно поїдають білокрилок та борошнистого червця.
Практикується обробка хімічними інсектицидами системної дії, але побічний ефект - це накопичення хімікатів в рослинах та плодах. Тому тут на допомогу приходять біологічні інсектициди, розроблені на основі натуральних речовин. Наприклад біо інсектоакарицид  Имексаб  містить у своєму складі комплекс природних авермектинів 1% та емамектини 0,2%, що дозволяє ефективно боротись з медяницею та широким спектром шкідників в цілому. Дозування складає 10г/10л води. Препарат володіє також овіцидною дією, тобто знищує яйцекладки шкідників, саме тому його ефективність проти медяниці доволі висока. При появі шкідника рекомендується починати обробку, повторну ж провести через 7-10 днів.
Проте, якщо вже на листках є присутня медяна роса, то потрібно помити дерева. Для цього використовують миючий засіб (наприклад Гала - 200-300 мл/га), а вже після того, як медяна роса змита - застосовують Имексаб. Якщо цього не зробити то ефективність препарату може суттєво знизитись.
Для підсилення ефекту діючої речовини рекомендується при обробці додавати до бакового розчину ад’ювант Ізомакс 2 мл/10 л. Це дозволить рівномірно покрити рослину робочим розчином та забезпечить проникнення у найскладніші місця.
Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner